19 May 2010

Ada'da Sezonun En İyi Teknik Adamları #4 Alex McLeish


Sırada listenin son ismi Owen Coyle'den farklı bir profile sahip olan Alex McLeish var. "Big Eck" i Coyle'den ayıran en önemli fark, sahip olduğu oyunculuk kariyeri ve daha önce Rangers, Hibernian gibi İskoçya'nın kalburüstü takımlarını çalıştırmış olması. Oyunculuğu döneminde stoper olarak göre yapan McLeish, 77 kez İskoçya Milli Takımı'nın formasını giymiş, 11 sene aralıksız sürdürdüğü Aberdeen kariyerinde de tam 493 maça çıkmış. Yani McLeish işin mutfağından geliyor diyebiliriz.

Bu bilgilerden sonra, McLeish'in sezon sonu bu listede olmasını sağlayan hamlelerine bakalım:

"Big Eck"in Aberdeen'de oynadığı dönemlerde, Aberdeen'in hocalığını Alex Ferguson yapıyor ve kulüp Celtic ile Rangers'in ardından bir İskoç kulübün kazandığı en yüksek başarıya imza atıp 1982-83 sezonunu Kupa Galipleri Kupası şampiyonu olarak tamamlıyordu. Şahsi fikrim, tüm İskoç teknik adamların Ferguson'u model olarak aldıkları yönündedir. Bunun yanında, McLeish bir zamanlar öğrencisi olduğu Fergie'den çok daha fazla etkilenmiştir diye düşünüyorum. Bu gerçeğin, yıllar sonra, 2009-10 sezonunda McLeish Premier Lig'de Birmingham'ın hocalığını yaparken iyiden iyiye açığa çıktığını görüyorum. "Big Eck" de aynı Ferguson gibi oyunun kontrolünün sürekli olarak -rakip kim olursa olsun- onun elinde olmasını istiyor, aksi takdirde morali bozuluyor ve takımı çoğu zaman çaresiz bir hale dönüşüyor. Topun sürekli kendinde olmasını isteyen, kendinde olmadığı zamanlarda da, dizilişi ve aldığı pozisyonla rakibin etki alanını kısıtlayan oyun yapısıyla, rakibinin deyim yerindeyse elini kolunu bağlıyor.

McLeish kurduğu sistemi ve ilk 11'ini bir sezon boyunca neredeyse hiç bozmadı. Yönetimi altında, eski Leeds efsanesi Bowyer yeniden parladı, Scott Dann sezonun en iyi defansları arasında anıldı. Takım, 24 Ekim 2009'da evinde Sunderland'i 2-1 yenerek başlattığı yenilmezlik serisini tam 12 maç sürdürdü ve bu süre içerisinde ilk 6'nın içinde yer almayı başardı. Bu periyodun ardından, ligin sonuna kadar bocalasa da artık ligin "üst-orta" sıralarının takımı olduğunu göstermişti.

Ligi 9. olarak tamamlayan Birmingham ayrıca, Fulham hariç, altındaki tüm takımlardan daha az gol yiyerek ligi bitirdiği noktanın tesadüf olmadığını gösterdi. McLeish'in oyuncuları, oyuncuların da McLeish'i parlattığı bir sezon oldu onlar için 2009-10 sezonu. 12 maçlık yenilmezlik serisi, oluşturduğu istikrarlı kadro ve savunma anlayışı onu sezonun -bizce- en iyi 4. hocası yapan etkenlerin başında geliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder